logo takładnie

Spółdzielnia Projektantów TAKŁADNIE jest zrzeszeniem projektantów różnorodnych specjalizacji. Są wśród nich bystroocy graficy, nieskrępowani twórcy produktów, wnikliwi stratedzy UX, zapaleni edukatorzy i wielu innych.

Zajmują się szeroko pojętym projektowaniem dla przemysłu oraz indywidualnych zamówień, starają się zawsze inkorporować zasady humanizmu i zrównoważonego rozwoju do swoich projektów. Bliskie są im wszystkie idee ekologiczne, jako projektanci czują się odpowiedzialni za nadprodukcję śmieci i starają się tworzyć dla dobra świata.

Jan Garstka, Product Designer w TAKŁADNIE, tak określa charakter działania Spółdzielni: „Odnajdujemy się w działaniu, a naszym celem jest łączenie projektu z użytkownikami.

Mebel, program komputerowy, system ekspozycyjny, aplikacja, Internet rzeczy, ceramika – nieważne czym jest ten projekt – mieliśmy z nim styczność, stworzymy i przetestujemy, a potem wdrożymy najlepsze rozwiązanie dla użytkownika oraz naszego klienta.

Nie wszystkie projekty, które robimy są jednoznacznie komercyjne. Często angażujemy się w przedsięwzięcia, których celem jest poprawa otaczającego nas świata. Najważniejsze, o czym nigdy nie zapominamy, jest tworzenie odpowiedzialnego wzornictwa. Nie zawsze jest to łatwe, ale warte naszego czasu i uwagi. Czasami jest to kreatywne wykorzystanie pozornie nieużytecznego drewna i pozostawienie węgla związanego w drewnie przed ucieczką do atmosfery”

 Do projektu współtworzonego przez Agnieszkę Cieszanowską wykorzystane zostały odpady pozostałe po wycince przydrożnych drzew z Poznania. Na wybiegu dla psów nad jeziorem Rusałka materiały tworzące małą architekturę poddane zostały tylko niewielkiej obróbce. Korzenie – gdzie grube pokrzywione konary łączą się z ławką i tworzą kącik do czynności pielęgnacyjnych dla psów, pnia – z wieloma miejscami do siedzenia oraz kilkoma do psich zabaw i gałęzi – w którym powyginane konary tworzą labirynt dla psów.

Agnieszka Cieszanowska i inni

Agnieszka Cieszanowska i inni

Podobne zastosowanie nastawione na ekologię można zobaczyć w projekcie stworzonym przez Jana Garstkę, który wykorzystuje elementy drewna, w którym rozwinął się grzyb. Po odpowiedniej obróbce, wysuszeniu i uśmierceniu grzybni zauważalne w drewnie przebarwienia pozostawiają wyjątkowy rysunek słojów i kolory.

Jan Garstka “Splated Table”

Jan Garstka “Splated Table”

Praca projektantów Spółdzienlni w dużej mierze opiera się na przekazywaniu wiedzy, tworzeniu publikacji i materiałów edukacyjnych, które mogą posłużyć zmianie nawyków konsumenckich. Dzięki takiemu projektowaniu można przekonywać ludzi do ekologicznego podejścia do zakupów lokalnych warzyw o niskim śladzie węglowym produkcji oraz transportu.

Książka kucharska wykonana przez Dominikę Bielecką powstała z myślą o wykorzystaniu buraka jako dobrego źródła witamin, makro- i mikroelementów. Wiele osób unika tego warzywa ze względu na tradycyjne polskie sposoby jego przyrządzania. Tymczasem burak może być interesującym dodatkiem do wielu dań kuchni amerykańskiej, indyjskiej czy nawet studenckiej!

Dominika Bielecka “Burak dla zuchwałych”

Dominika Bielecka “Burak dla zuchwałych”

Zajmują się również edukacją w działaniu. Tłumaczenie procesów biologicznych, które mają znaczenie ekologiczne można rozwiązać przy pomocy zaprojektowanych lekcji i pomocy naukowych.

Anna Gwiazda stworzyła projekt Biogazowieńka. Jest to koncepcyjny projekt pomocy naukowej, służącej do tłumaczenia dzieciom procesu wytwarzania biogazu z biomasy w warunkach specjalnej komory. Dzieci uczą się poprzez obserwację oraz czynny udział w całym procesie.

Anna Gwiazda i inni “Biogazowieńka”

Anna Gwiazda i inni “Biogazowieńka”

Edukacja skierowana do osób dorosłych też jest ważna. Czasami nawet najbardziej ekologiczne rozwiązania nie mają sensu, jeśli nie podąża za nimi perfekcyjna prezentacja.

Celem projektu Eweliny Kaczmarskiej “Now or Never” było zwiększenie świadomości zachodniego społeczeństwa na temat owadów jako źródła pożywienia. Współczesnemu człowiekowi nie wystarczy zbiór naukowych informacji by przezwyciężyć niechęć do nieznanego smaku, projektanci są zobowiązani wykonać tę pracę za innych.

Ewelina Kaczmarska “Now or Never”

 

Projektantki i projektanci TAKŁADNIE mają na uwadze również zachowywanie ginących zawodów rzemieślniczych. Dzięki takim działaniom można walczyć z przesadnym konsumpcjonizmem i przekonywać klientów do silniejszego emocjonalnego stosunku do produktów. Jako bonus można też zachęcić ludzi do hodowli roślin i świadomego myślenia o odpadach organicznych,

Anna Gwiazda stworzyła, przy współpracy z ostatnim warszawskim szklarzem, klosz do hodowli roślin z pestek w warunkach szklarnianych, przy zachowaniu odpowiedniej wilgoci. Wypustki o kształcie kwadratowych okienek zachęcają do podglądania procesu wzrostu, a powstające załamania obrazu dodatkowo to urozmaicają.

Anna Gwiazda “To pestka!”

Anna Gwiazda “To pestka!”

 

Czasami praca projektantów Spółdzialni ociera się o sztukę. Tak zwany design krytyczny w subwersywny sposób bawi się naszymi przyzwyczajeniami i produktami, które nas otaczają.

Ewelina Kaczmarska stworzyła popielniczki z fusów po kawie z warszawskich kawiarni. Materiał przez nią opracowany nadał się do tworzenia wytrzymałych i bezpiecznych mieszadełek do do kawy oraz popielniczek, które mogą być kompostowane. Organiczne, powyginane kształty nawiązują do naturalnego pochodzenia mieszadełek. Popielniczki kojarzą się też znawcom kina z pewnym obrazem Jima Jarmuscha.

Pomimo zabawnego aspektu tego projektu materiał stworzony w procesie eksperymentów nadaje się do wdrożenia na rynek.

Ewelina Kaczmarska “Aftercoffee”

Ewelina Kaczmarska “Aftercoffee”

 

Projekty często są nastawione komercyjnie na rozwiązywanie problemów pośrednio związanych z ekologią. Nadprodukcja przedmiotów oraz problemy młodego pokolenia ze stałym miejscem zamieszkania oraz małymi przestrzeniami życia w dużych miastach zainspirowały Magdalenę Pawelec do stworzenia dwóch projektów:

Green Point to zestaw modułowych, ceramicznych doniczek na przyprawy bądź kwiaty. Dzięki łatwości i prostocie montażu można w szybki sposób wprowadzić zieleń w każdą przestrzeń publiczną, użytkową, czy domową.. Wykorzystujemy pionowe przestrzenie domowe, tak często przegapiane jako przestrzenie użytkowe podczas aranżacji wnętrz. Dzięki temu mamy możliwość tworzenia kompozycji dostosowanych do danej sytuacji oraz potrzeb. Płaskie dno każdej z doniczek pozwala na wygodne siedzenie oraz pielęgnację roślin.

Magdalena Pawelec “Greenpoint”

Magdalena Pawelec “Greenpoint”

Kolejnym projektem Magdaleny Pawelec jest PIN, zestaw mebli nomadycznych.
Ekologiczny systemem meblowy, przeznaczonym dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Niewielka waga, a także intuicyjny montaż i demontaż sprawiają, że możemy łatwo go spakować i przewieźć w samochodzie osobowym. Meble zostały wykonane z przyjaznych środowisku, tanich i łatwo dostępnych materiałów – drewna sosnowego i surówki bawełnianej. Zastosowanie półek z tkaniny odciąża zestaw, jednocześnie pełniąc funkcję konstrukcyjną – pasy materiału stabilizują meble, dzięki czemu poszczególne elementy są złożone bez użycia połączeń śrubowych.
Dzięki zastosowaniu tych materiałów oraz usunięciu śrub i wkrętów możemy na nowo zdefiniować meble, których używamy w ekologiczny i zrównoważony sposób.

Magdalena Pawelec i inni “Pin”

Magdalena Pawelec i inni “Pin”

 

Struktura Spółdzielni daje możliwość wspólnego sprostania złożonym wyzwaniom projektowym, jak również sprawdzenia się w mniejszych, indywidualnych realizacjach. Stworzony został unikalny model pracy oraz dialogu z klientem. Razem dobierany jest zespół projektantów jak najlepiej dopasowany do potrzeb i preferencji klienta.

Jak mówi Jan Garstka:

„Wierzymy w siłę płynącą ze wspólnego kapitału intelektualnego. Dlatego nawet podczas pracy w osobnych grupach, zawsze czerpiemy z zasobów wiedzy i doświadczenia wszystkich Ogniw w Spółdzielni. TAKŁADNIE jest dla nas miejscem pracy, a także stymulującej wymiany myśli.

Dzielimy się naszą wiedzą i umiejętnościami między sobą, ale i ze światem zewnętrznym — prowadzimy warsztaty projektowe i czynnie angażujemy się w rozwój polskiego wzornictwa i kultury”

www.takladnie.com, oraz mediach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/spoldzielniatakladnie,
instagram: www.instagram.com/coop_takladnie/
behance: www.behance.net/takladnie
Podcast TAKŁADNIE: www.spotify:show:1wZpJkIYogjOMDmZ7yc8JI

Nagrody i wyróżnienia:
Młodzi na Start – ELLE Decoration, Design32, Danone Design Przyszłości, Siemens Future Living Award, Mazda Design, Diament Meblarstwa, Blue Drop, Dziedzictwo dla designu, Triennale Drzeworytu, Ogólnopolski Plener Malarski – Jeżów. Must Have

międzynarodowe:
Graduation Projects, Cumulus Green 2020, make me!, Kruhy na vode

Współpraca:

Shell; Santander; Elektrownia Powiśle; PKO Bank Polski; Rossmann; Orlen; Winiary; Wyborowa; Risk made in Warsaw; Ibis hotel; ADV Experience; Blakomo; Agata Meble (Lenart); Wojewódzka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej; Leroy Merlin; T4B; Instytut Dizajnu w Kielcach; Domu Opieki Społecznej na Woli; Canpol Babies; KIMEX Radom; POLITURA Polish Design Classics; Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – Grupa Ponton; Eurolight; Barcz; EI Expert; Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina; Westfield Arkadia;

Wystawy

krajowe:
Warsaw Home, Łódź Design Festival, Targi Arena Design w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Galeria, Centrum Kultury w Lublinie, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Warszawskiej Pragi, Domoteka, Galeria 18A, Warszawa,Sztuki Współczesnej we Włocławku, Galerii „OBOK” na Starym Mieście w Warszawie, Międzynarodowe Targi Światła, World Trade Center w Poznaniu, Dobroteka, Miejska Galeria UAP, Międzynarodowe Targi AMBERIF w Gdańsku, Domu Kultury Śródmieście na Jazdowie (Rotacyjny Dom Kultury)

międzynarodowe:
Salone del Mobile, Mediolan, Muzeum Sztuki Stosowanej w Budapeszcie, Dutch Design Week – Eindhoven, Vienna Design Week, City Museum of Rimini, ÚĽUV –The Centre for Folk Art Production – Bratysława, Sichuan Fine Arts Institute.

Nurtują cie pytania? Skontaktuj się z nami…