„Myślę – nie marnuję”

Fundacja Wspierania Ekologii Eco For Life została partnerem akcji organizowanej przez Miasto Warszawę „Myślę – nie marnuję”.
Zachęcamy do odwiedzenia strony akcji, aby poznać więcej szczegółów: https://eko.um.warszawa.pl/niemarnuje

Prelekcja w ZSBG.

W lutym 2023 Jerzy Czaplejewicz, członek Rady Fundacji Wspierania Ekologii Eco For Life, a zarazem główny konstruktor innowacyjnego wiatrowego urządzenia prądotwórczego Urban Wind Power Station, przeprowadził szkolenie na temat OZE dla uczniów Zespołu Szkół Budowlano Geodezyjnych w Białymstoku.

Temat zaprezentowany w kontekście innowacyjności budowy i możliwości zastosowań UWPS wzbudził ogromne zainteresowanie wśród słuchających, którzy już za kilka lat będą mieli aktywny wpływ na kształtowanie się rynku OZE w Polsce.

Dyrekcja ZSBG w Białymstoku (https://www.zsbg.bialystok.pl/) wykazuje niezwykłą dbałość o to, aby rozwijać w uczniach otwartość na wszelkie nowinki technologiczne.

Fundacja Wspierania Ekologii Eco For Life, we współpracy z Instytutem Badań, Nauk Stosowanych i Nowych Technologii, który jest właścicielem licencji na budowę Urban Wind Power Station, postanowiła ufundować i zainstalować na dachu budynku szkolnego ZSBG w Białymstoku demonstracyjne urządzenie UWPS. Jesteśmy przekonani, że będzie ono służyło propagowaniu dobrej idei OZE, a zarazem przyczyni się do oszczędności wydatków na energię elektryczną w tak znakomitej placówce dydaktycznej.

Opinie inwestorów są jednoznaczne – ekologia ma teraz ogromne znaczenie.

Przybywa inwestorów, dla których tak samo jak zysk, ważna jest ochrona środowiska. Ekologiczne inwestycje, są coraz popularniejsze na polskim rynku. Należą do nich między innymi odnawialne źródła energii oraz biopaliwa. O odpowiedzialnym inwestowaniu z możliwością uzyskiwania czystego zysku, rozmawialiśmy z Tomaszem Wiśniewskim, prezesem Pracowni Finansowej.

Wyzwanie dzisiejszych czasów – w opinii inwestorów ma być ekologicznie, ale też zyskownie. Trudne do pogodzenia, czy naturalne?

Jeszcze niedawno przechodzenie na odnawialne źródła energii często stanowiło jedynie hobby dla entuzjastów zielonej energii i osób świadomych konieczności ochrony klimatu. Dziś, wraz ze wzrostem cen paliw i energii elektrycznej, oraz rozwojem technologii wpływającym na spadek cen np. paneli PV, ten biznes stał się bardzo dochodowy. To, co obserwujemy obecnie na rynku jest paradoksalnie bardzo dobrą wiadomością dla naszej przyszłości. Jeśli kogoś dotąd żadne argumenty nie przekonywały do inwestowania w OZE to może zachęci go ten najskuteczniejszy – ekonomiczny. Dzięki temu jesteśmy w stanie zredukować emisję gazów cieplarnianych i powstrzymać globalne ocieplenie, które zagraża życiu na Ziemi. Wytwarzanie energii z OZE jest dziś wyjątkowo opłacalne, bo jej ceny wyznacza najmniej efektywny wytwórca. W Polsce są to głównie elektrownie węglowe.

Rynek biopaliw rzeczywiście zyskuje na wartości. Czy w Pana opinii będzie wspierał odchodzenie od paliw kopalnych?

Biopaliwa uzyskiwane w biogazowniach mogą z powodzeniem zastąpić gaz do produkcji energii elektrycznej, przy okazji utylizując część śmieci, resztek żywności czy ścieki. Docelowo należy dążyć do elektryfikacji wszystkiego co się da, jednak to proces wieloletni, a biopaliwo jakim jest np. pellet drzewny jest dobrą alternatywą dla paliw kopalnych. Przy jego spalaniu nie powstają toksyczne gazy ani popioły. Najważniejsze jednak, że również można go produkować z odpadów powstających przy produkcji pełnowartościowych wyrobów z drewna. Zakład, który współfinansują Inwestorzy Pracowni Finansowej posiada nawet patent na produkcję pelletu z zanieczyszczonej – bezużytecznej trociny. Pellet na pewno może stanowić ważne ogniwo pośrednie w transformacji energetycznej, sposób na zamianę odpadów w pełnowartościowy, ekologiczny nośnik energii, a także wspomagać uniezależnianie się od dostaw paliw z zagranicy.

Jak zatem można zainwestować w rynek biopaliw w Polsce?

W ofercie Pracowni Finansowej dostępne są ostatnie udziały w powstającym już zakładzie produkcji pelletu w Bytnicy. Do spółki można dołączyć już z kwotą 67 500 zł. Według obecnych kalkulacji, rentowność inwestycji sięgać będzie 22–24% rocznie. To jednak dopiero początek, bo w kolejnych latach zakład ma reinwestować ponad 1,1 mln. zł. rocznie w rozwój i efektywność, plus dodatkowo pozyskiwać na ten cel kolejne dotacje. Dziś już może pochwalić się grantem w wysokości 5mln. zł oraz zwolnieniem z podatku dochodowego na kolejne 5mln. zł, z tytułu lokalizacji w strefie ekonomicznej. Na temat każdej inwestycji, również i tej, prowadzimy cykliczne webinary, na które można się zapisać na naszej stronie: www.pracownia-finansowa.pl – zapraszam.

Biomasa to jedno z aktywów ekologicznego portfela inwestycyjnego, a odnawialne źródła energii mogą być kolejnym. Ile można zyskać na OZE?

Najtańszym źródłem energii jest wiatr, więc inwestycja w spółki wiatrowe przynosi największe stopy zwrotu. W dzisiejszych propozycjach jest to rentowność na poziomie 18-20% rocznie, w dodatku zapewniona na 5 lat, w związku z podpisanym na taki okres kontraktem na odbiór energii. Gdy ktoś inwestował z nami kilka lat temu, dziś osiąga rentowności nawet kilkukrotnie wyższe. Elektrownie słoneczne mają natomiast inną dużą zaletę – są łatwiejsze do wybudowania i zarządzania, co zmniejsza ryzyko inwestycyjne. Prognozowane stopy zwrotu spółek PV wynoszą ok. 15% rocznie. Warto skomponować portfel złożony z obu tych źródeł energii, w ramach portfolio Pracowni Finansowej, aby uzyskiwać regularne 4 wypłaty zysku w roku, w ramach programu EKO-RENTIER.  Gigantyczne stopy zwrotu uzyskiwane przez Inwestorów, którzy inwestowali z nami w elektrownie wiatrowe kilka lat temu są najlepszym dowodem na to, że inwestycje związane z produkcją zielonej energii chronią kapitał przed utratą wartości pieniądza. Wynika to z korelacji cen energii z inflacją i pozwala liczyć na zachowanie wartości nabywczej uzyskiwanych przez kolejne dziesięciolecia wypłat.

Czy inwestowanie w ekologiczne projekty jest dostępne dla każdego? Jakie warunki trzeba spełnić i czy jest to proces pracochłonny dla potencjalnego inwestora?

W mojej opinii jest dostępny dla każdego, kto stosuje się do zasady, aby ZAWSZE oszczędzać pewien procent swoich dochodów. Próg wejścia w projekty proponowane przez Pracownię Finansową zaczyna się już od około 50–60 tys. zł, a pakiet VIP od ok. 350 tys. Z założenia mają to być inwestycje pasywne dla Inwestora, który nie musi angażować się w zarządzanie i nadzór nad przebiegiem realizacji i funkcjonowania biznesu. Zresztą dzięki temu może sobie pozwolić na udział w dowolnej liczbie biznesów, ograniczonej jedynie posiadanymi środkami. Są to inwestycje, na które może sobie pozwolić czasowo nawet najbardziej zajęty prowadzeniem biznesu przedsiębiorca, jak i pracownik etatowy. Formalności jakie trzeba spełnić przy dołączaniu do spółki to podpisanie umowy inwestycyjnej, a następnie objęcie udziałów przed notariuszem. Raz w roku trzeba też wysłać dyspozycję do wypłaty dywidendy.

Jak spełniacie oczekiwania inwestorów względem regularnych wypłat zysków?

W odpowiedzi na opinie inwestorów, które wskazują, że największą satysfakcję z inwestycji przynoszą im regularne wypłaty zysków, Pracownia Finansowa uruchomiła program EKO-RENTIER. Inwestor, który ułoży swój portfel inwestycyjny z dwóch rodzajów odnawialnych źródeł energii może uzyskiwać dodatkowy dochód 4 razy w roku. Z farm fotowoltaicznych w styczniu i lipcu, a z elektrowni wiatrowych w kwietniu i październiku.  Ma to też związek z odwrotną charakterystyką pracy generacji wiatrowej i słonecznej. Wiatraki pracują najintensywniej zimą, a farmy słoneczne latem, niemal idealnie się uzupełniając. Z kompozycji różnych źródeł energii powstaje mix energetyczny, zapewniający bezpieczeństwo energetyczne kraju. Inwestor, dobierając odpowiednie, uzupełniające się aktywa do portfela inwestycyjnego, może natomiast zapewnić bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny czy firmy.

Czym jest ta realna wartość i dlaczego może chronić kapitał przed inflacją?

Realną wartość posiadają fizyczne aktywa, takie jak grunty, maszyny czy infrastruktura towarzysząca. Są to tak zwane nośniki wartości. Nawet w razie hiperinflacji, mogłyby one zostać sprzedane w cenach uwzględniających spadek wartości pieniądza. W razie niepowodzenia przedsięwzięcia, środki uzyskane z ich sprzedaży podlegają podziałowi pomiędzy wspólników. Także biznesy mogą być nośnikami wartości, szczególnie takie, które pozwalają na utrzymywanie marży wraz z rosnącymi na rynku cenami. Projekt Mission:Play! by Matell, czyli park rozrywki w Berlinie, który aktualnie finansują inwestorzy Pracowni Finansowej, wraz ze wzrostem inflacji może np. podnosić ceny biletów, zwiększając przychody. Przy tym jest to inwestycja w strefie EUR, gdzie inflacja jest o połowę niższa niż w Polsce.

Ponad 80 proc. Polaków akceptuje atom jako źródło energii

W Polsce mamy największą w historii akceptację społeczną dla projektów jądrowych. Potrzeba uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów przyspiesza procesy transformacji energetycznej. Technologia małych reaktorów jądrowych (SMR) pozwoli KHGM zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo energetyczne – stwierdził Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A, w trakcie panelu otwierającego Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny ToGetAir 2022 w dn. 19.04.2022. W trakcie dyskusji mówił m.in. o potrzebie inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne zarówno KGHM, jak i Polski, a także o ogłoszonej właśnie współpracy z Tauronem w zakresie technologii energetycznych małych reaktorów jądrowych (SMR).
„Jesteśmy drugim, co do wielkości konsumentem energii elektrycznej w Polsce. Potrzebujemy dostaw prądu o charakterze liniowym – konsumujemy tyle samo energii w ciągu dnia, jak i w nocy. Nie możemy być zależni wyłącznie od energii solarnej czy wiatrowej, potrzebujemy stabilnych źródeł – zaznaczył prezes Chludziński. – Takim źródłem są małe reaktory jądrowe. Pracujemy nad uruchomieniem w Polsce bloku, który będzie oparty o co najmniej sześć takich reaktorów, stąd też współpraca z Tauronem w kontekście rozwoju tej technologii”- dodał.

Podkreślił jednocześnie, że w Polsce mamy obecnie największą w historii akceptację społeczną dla projektów jądrowych.

„Ponad 80 proc. ludzi nie widzi najmniejszego problemu w atomie, a niewiele mniej nie ma nic przeciwko lokalizacji takiego projektu w bliskim sąsiedztwie” – mówił Marcin Chludziński.

Współpraca KGHM i Tauronu trwa już od dawna. Miedziowy gigant jest jednym z głównych odbiorców energii Tauronu i też jego akcjonariuszem.

„Jeśli chcemy mieć w Europie przemysł, który ma konkurować kosztowo z Chinami czy innymi krajami, musimy posiadać energię tanią i stabilną, niezależnie od warunków pogodowych” – mówił Marcin Chludziński.

Według niego taką energię pozwala wyprodukować energetyka jądrowa, zarówno ta wielkoskalowa, jeśli chodzi o proces inwestycyjny, którą w Polsce zaczynamy tworzyć, jak i technologia małych reaktorów – znacznie łatwiejsza do lokalizacji, szybsza w budowie, powalająca zastępować bloki węglowe w infrastrukturze elektrowni.

Pracę nad projektami SMR jego firma podjęła rok temu. Rosyjska inwazja na Ukrainę i pilna potrzeba uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów, stanowią czynniki, które powinny procesy transformacji energetycznej przyspieszać.

Technologia SMR jest powszechnie rozwijana w Europie, ale też w innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Kanada. Pozwala na zastępowanie bloków węglowych przez technologię jądrową, bardziej neutralną, bezpieczną, ale też opłacalną ekonomicznie
Źródło informacji: PAP MediaRoom

Zagrożenie braku wody dla milionów Polaków w perspektywie dekady.

ONZ alarmuje, że do 2050 r. co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie cierpieć z powodu stałego lub okresowego deficytu wody pitnej. Zagraża to też państwom europejskim, wśród których Polska jest w szczególnie złej sytuacji. „W zawrotnym tempie zużywamy i marnujemy nasze, i tak skromne, zasoby wody, w związku z czym możemy niebawem dołączyć do rosnącej rzeszy migrantów klimatycznych” – ostrzegał Rafał Bonter, prezes zarządu firmy Xylem Water Solutions Polska, podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
W cieniu debaty o dostępności surowców energetycznych, narasta kryzys związany z innym, kluczowym dla egzystencji każdego człowieka zasobem, jakim jest woda. I to właśnie ona była przedmiotem dyskusji w ramach panelu dyskusyjnego „Woda złotem XXI wieku” podczas Kongresu EKS.
Choć woda stanowi 71 proc. powierzchni Ziemi, tylko 2,5 proc. to woda słodka, której większość jest zmagazynowana w lodowcach. Człowiek wykorzystuje słodką wodę pochodzącą z wód powierzchniowych i podziemnych, która obejmuje niecały 1 proc. całkowitych zapasów wody. W związku ze zmianami klimatycznymi już teraz około 2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej – a problem ten będzie się pogłębiał. Szacuje się, że w 2030 roku 50 mln migrantów klimatycznych będzie wędrować w poszukiwaniu wody. Niewykluczone, że wśród nich znajdą się również mieszkańcy Polski.

„Mierzymy się ze szczególnie trudnym zadaniem, gdyż nasze zasoby wód powierzchniowych w przeliczeniu na mieszkańca są ok. trzykrotnie mniejsze niż średnia w Europie i pięciokrotnie mniejsze niż średnia na Ziemi. Co więcej, niemal 40 proc. powierzchni Polski leży w sferze niedoboru wody” – mówi Rafał Bonter, prezes zarządu Xylem. „Dodatkowo, wciąż budujemy kulturę oszczędzania wody. Średnie zużycie dobowe wody przez jedną osobę wynosi w Polsce 92 litry, czyli znacznie więcej niż średnia unijna. Łącznie ślad wodny Polaka to ok. 4 tys. litrów dziennie, a Europejczyka – aż o połowę mniej” – dodaje.

Według danych Xylem, globalnej firmy zajmującej się technologią wodną, Polska zajmuje czwarte miejsce od końca w zestawieniu państw Unii Europejskiej pod względem zasobów wody przypadających na jednego mieszkańca. Sytuacja jest gorsza jedynie w Czechach, na Cyprze oraz na Malcie, jednak państwa te od lat podejmują działania w celu uniknięcia nadchodzącej katastrofy, m.in. wykorzystując oczyszczone ścieki do powtórnego obiegu w rolnictwie i przemyśle, czy wspierając kampanie edukacyjne promujące oszczędność zużycia wody. W Polsce, jak dotąd, brakuje skoordynowanych działań tak na poziomie ogólnokrajowym, jak i lokalnym.

„W ciągu ostatnich 20 lat statystyczne zużycie wody nie zmalało, mimo że kupiliśmy liczne urządzenia, które mają ją oszczędzać. Wciąż jednak zmieniają się nasze przyzwyczajenia i postawy, dlatego edukacja oraz proekologiczne działania są nadal potrzebne” – przekonuje Rafał Bonter.

Prezes Xylem dodaje, że problemem jest nie tylko nieracjonalne gospodarowanie wodą przez zwykłych konsumentów, ale także brak odpowiedniej infrastruktury retencyjnej (zbiorników, oczek wodnych etc.) oraz gigantyczna skala marnotrawienia cennego surowca. Przypomina, że polska sieć wodociągowa – tak jak i ciepłownicza – jest przestarzała i nieregularnie kontrolowana.

„Wykonany przez nas audyt 15-kilometrowego odcinka magistrali w Poznaniu wykazał, że z powodu nieszczelności i wycieków straty wody wynoszą rocznie aż ok. 750 tys. metrów sześciennych. Taka ilość wody mogłaby wypełnić aż 214 basenów olimpijskich” – alarmuje Rafał Bonter.

Do podjęcia zdecydowanych działań zmobilizować może nas Unia Europejska. Według przyjętej dyrektywy ws. wody pitnej (Drinking Water 2020/2184) już w przyszłym roku państwa członkowskie będą zobowiązane do oszacowania i oceny strat wody oraz do przekazania wyników Komisji Europejskiej do 12 stycznia 2026 r. Na ich podstawie wyznaczone zostaną odpowiednie wartości progowe, których przekroczenie wymagać będzie przedstawienia przez dany kraj konkretnego planu naprawczego.

„Próbujemy edukować przedsiębiorstwa i samorządy, w jaki sposób można pozyskać fundusze na modernizację użytkowanej infrastruktury i budowę nowej. Chociażby w ramach finansowanego przez UE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do ich dyspozycji jest 25 mld euro. Wprowadzanie wody ponownie do obiegu, zwłaszcza w wodochłonnym rolnictwie czy przemyśle, oraz zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń są niezbędne” – mówi Rafał Bonter. „Weszliśmy na ścieżkę, z której nie ma odwrotu i potrzebne są zdecydowane działania, by wody nie zabrakło zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom” – konkluduje.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Odzysk materiałowy surowców kluczowy dla środowiska. Eksperci o przyszłości sektora

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza na spotkanie online w ramach „Branżowych czwartków” dotyczące sytuacji branży odzysku materiałowego surowców. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 10:00. Poruszone zostaną m.in. tematy wyzwań związanych z zatrudnieniem pracowników, współpracy edukacji i biznesu oraz wdrażania zasad Europejskiego Zielonego Ładu i GOZ.
Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego II (BBKL II) to projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w którym realizowane są badania w 10 branżach: gospodarka wodno-ściekowa i rekultywacja, chemia, żywność wysokiej jakości, handel, komunikacja marketingowa, nowoczesne usługi biznesowe, usługi rozwojowe, odzysk materiałowy surowców, przemysł lotniczo-kosmiczny, telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo. Celem BBKL II jest dostarczenie wiedzy na temat obecnego i przyszłego zapotrzebowania na kompetencje.

Branża odzysku materiałowego surowców ma bardzo duże znaczenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi i zwierząt. Na sektor składa się złożona grupa podmiotów, które odpowiadają za przetwarzanie wielu różnych rodzajów odpadów. Należą do niej sortownie, kompostownie, biogazownie, spalarnie, a także zakłady recyklingu (huty szkła i metali żelaznych, papiernie, instalacje przetwarzające tworzywa sztuczne).

Zapotrzebowanie na pracowników

Z badań wynika, że na stanowiskach kierowniczych szczególnie istotne, według pracodawców, są kompetencje społeczne, umożliwiające współpracę z zespołem, zlecanie oraz nadzorowanie zadań. Bardzo ważne są także kompetencje odnoszące się do znajomości funkcjonowania zakładu. Na stanowiskach specjalistycznych najbardziej liczą się umiejętności umożliwiające sprawne wykonywanie zadań zawodowych – specyficzne dla poszczególnych ról zawodowych. Grupę stanowisk specjalistycznych cechuje też największa liczba kompetencji trudnych do pozyskania.

Z kolei na stanowiskach niespecjalistycznych szczególnie ważne są kompetencje społeczne wskazujące na stosunek do pracy, jak odpowiedzialność czy skrupulatność, a także kompetencje specjalistyczne umożliwiające wykonywanie obowiązków wynikających z danych ról zawodowych.

Blisko co piąta firma z branży odzysku materiałów surowcowych szukała pracowników w okresie od lipca 2020 r. do lipca 2021 r. Spośród nich 40% mierzyło się z trudnościami rekrutacyjnymi. Według niemal połowy pracodawców, którzy doświadczyli problemów w pozyskiwaniu pracowników, najczęstszą ich przyczyną było małe zainteresowanie ofertą pracy.

„W perspektywie 12 miesięcy 8% firm planuje zwiększenie zatrudnienia, zaś w ciągu 2 lat – 18% firm. Jest to jeden z wyższych wskaźników prognozy zatrudnienia zaobserwowany w badaniach branżowych w ramach BBKL II” – powiedziała Adriana Skorupska z Departamentu Analiz i Strategii, PARP.

Przyszłość branży

Pracodawcy w ciągu najbliższych 2 lat planują podwyższyć średnią marżę sprzedaży (25% pracodawców), zwiększyć nakłady na innowacyjność w firmie (21%) oraz zainwestować lub zwiększyć nakłady inwestycyjne w nowe technologie przetwarzania odpadów, nowoczesne maszyny i oprogramowanie (13%). Eksperci zapowiadają również wzrost znaczenia takich stanowisk jak: specjalista ds. ochrony środowiska, prawnik oraz analityk danych. Aby stopniowo osiągać coraz wyższe poziomy recyklingu potrzebni będą również eksperci, którzy potrafią dopasować maszyny do zmieniającej się morfologii odpadów, sugerować modernizacje i usprawnienia.

Szczegółowe wnioski z raportu zostaną przedstawione na webinarze z cyklu „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego”, który odbędzie się 28 kwietnia 2022 r. o godz. 10:00. Więcej informacji na stronie PARP.

Źródło informacji: PARP

Odnawialne źródła energii w aktualnej sytuacji geopolitycznej – Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 (20-21-22 kwietnia, BUW, ul. Dobra 56/66, Warszawa).

Agenda tematyczna TOGETAIR 2022: https://togetair.eu/agenda

Oglądaj na żywo: www https://togetair.eu/ | Facebook https://www.facebook.com/TOGETAIR2022 |Twitter https://twitter.com/togetair | LinkedIn https://www.linkedin.com/company/togetair-2020 |YouTube TOGETAIR | Wirtualna Polska / Money.pl https://www.money.pl/sekcja/szczytklimatyczny/

Czym jest neutralność klimatyczna i kiedy możemy ją osiągnąć?

Neutralność klimatyczna to stan, w którym dana gospodarka emituje nie więcej gazów cieplarnianych, niż pochłania jej środowisko. Nie oznacza to całkowitego braku emisji, a jedynie zakończenie sytuacji, w której ilość gazów cieplarnianych w atmosferze stale rośnie, na skutek działań człowieka.

„Klimat zmienia się, ociepla, w sposób dużo bardziej dynamiczny, niż byśmy tego chcieli. Nie ma już dziś istotnych w świecie środowisk, które nie rozumiałyby powagi sytuacji i konieczności pilnego podjęcia działań zaradczych. Pod auspicjami ONZ wszystkie kraje świata zobowiązały się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, w tym celów klimatycznych. Liderem jest tu UE, która do 2050 roku planuje osiągnąć status gospodarki neutralnej klimatycznie. Podobne cele, choć osiągnięte nieco później, stawiają sobie USA, a także kraje rozwijające się” – wyjaśnia Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

Dowiedz się więcej: 
Rada Programowa TOGETAIR
Agenda tematyczna TOGETAIR 2022

OBSERWUJ TOGETAIR na:
www https://togetair.eu/
Facebook https://www.facebook.com/TOGETAIR2022
Twitter https://twitter.com/togetair
LinkedIn https://www.linkedin.com/company/togetair-2020
YouTube TOGETAIR
Money.pl https://www.money.pl/sekcja/szczytklimatyczny/

NECP Tracker – na bieżąco śledzimy politykę klimatyczną

1 lutego 2022 pojawiła się polska wersja narzędzia NECP Tracker (National Energy and Climate Plans Tracker). Narzędzie NECP Tracker zostało uruchomione w ramach projektu LIFE_UNIFY. Dostępne jest na stronie www.chronmyklimat.pl i przedstawia rozbudowaną wersję wskaźników dotyczących polskiej perspektywy ochrony klimatu.

Wprowadzone przez Komisję Europejską w Europejskim Zielonym Ładzie, oraz umocnione i podwyższone ambicje przez Fit for 55%, zobowiązują wszystkie kraje członkowskie do wspólnego zwiększonego wysiłku w dekarbonizację energetyki, transportu i przemysłu, które mają doprowadzić kontynent do zeroemisyjności netto w 2050 roku. Aby na bieżąco móc kontrolować, czy państwa europejskie są na dobrej drodze, powstało narzędzie NECP Tracker.

Co to jest NECP Tracker?

Narzędzie NECP Tracker od 1 lutego 2022 jest dostępne w polskiej wersji językowej (zobacz NECP Tracker). Ujawnia ono najbardziej aktualne dane potrzebne do monitorowania realizacji krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu w Polsce. W narzędziu można zobaczyć analizę ścieżek redukcji emisji gazów cieplarnianych, sektorowe wskaźniki redukcji emisji oraz niektóre wskaźniki transformacji energetycznej.

„NECP Tracker pokazuje, jak trudno jest monitorować polityki sektorowe i pociągać państwa członkowskie do odpowiedzialności, gdy brakuje jasno wyznaczonych celów lub trajektorii redukcji określonych w planach działania” – komentuje dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Polska w NECP Tracker

Polska w zakresie wszystkich celów polityki klimatycznej nie jest na ścieżce do osiągnięcia neutralności klimatycznej, a trajektorie określone przez Krajowy Plan Energii i Klimatu dla kilku sektorów całkowicie mijają się z potrzebami ochrony klimatu.

Polska znacząco ograniczyła emisje od 1990 r., ale tendencja spadkowa ustała w 2001 r. Przyczyny można upatrywać w rozwoju dwóch sektorów. Po pierwsze, sektor transportowy, który w ciągu ostatnich 20 lat urósł ponad dwukrotnie, w wyniku gwałtownego wzrostu własności samochodów napędzanego rozwojem sieci drogowej i masowym importem starych samochodów do kraju. Po drugie, sektor użytkowania gruntów LULUCF znacznie ograniczył swoją zdolność do usuwania emisji CO2 w tym samym okresie.

Niestety perspektywy polityki wcale nie są obiecujące. Polska nie ma narodowej Długookresowej Strategii redukcji emisji do 2050 r., dlatego stworzyła Krajową Politykę Energetyczną do 2040 r., która jest bardzo mało ambitna w kwestiach klimatycznych. Cel emisji na 2040 r. jest ustalony na -30% w porównaniu z obecnymi poziomami (-43% w porównaniu z poziomami z 1990 r.), czyli znacznie poniżej tego, co jest potrzebne, aby utrzymać się poniżej 1,5°C. Dzieje się tak dlatego, że Polska nie przykłada zbytniej wagi do transformacji w energetyce i obecnie rozwija jedynie swój potencjał fotowoltaiczny, a wiatr i biogaz zostały wstrzymane od początku 2016 roku.

Zobacz NECP Tracker i bądź na bieżąco z polską polityką ochrony klimatu.

Dostępna jest także wersja międzynarodowa, która rozszerza spojrzenie na 10 państw członkowskich. Narzędzie obejmuje Chorwację, Czechy, Danię, Estonię, Francję, Niemcy, Polskę, Portugalię, Słowenię i Hiszpanię.

 

Źródło informacji: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

Eco4life – AVA Laboratorium Kosmetyczne

Z dumą informujemy o rozpoczęciu współpracy z  polską firmą AVA Laboratorium Kosmetyczne, która postanowiła przekazać naszej Fundacji 1% ze sprzedaży kosmetyków swojej nowej linii nazwanej PLANETA ZIEMIA.

Jesteśmy zafascynowani tymi kosmetykami, które produkowane są bez degradacji środowiska naturalnego!
Zapraszamy do zakładki „styl życia – uroda”: PLANETA ZIEMIA – Z Miłości Do Kobiecego Piękna I Środowiska Naturalnego
Razem z AVĄ będziemy zachęcać do podejmowania wszelkich, nawet najmniejszych kroków, które mogą uratować Ziemię przed degradacją.
Codzienne wybory maja ogromny wpływ na środowisko!

Zielnik

Wystawa ZIELNIK to prezentacja najnowszych obrazów Martyny Kliszewskiej, malarki i aktorki, absolwentki Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, której tematem jest natura. Artystka, w charakterystyczny dla siebie sposób, przetwarza roślinne motywy, tworząc złożone, pełne kolorystycznych i formalnych rozwiązań kompozycje.

Tytułowy Zielnik odnosi się do tradycji tworzenia botanicznych kolekcji, które mają służyć bliższemu poznaniu roślin a także badaniu ich właściwości oraz gatunkowej ochrony.
To także odwołanie się do zwyczaju budowania prywatnego zbioru, domowego atlasu – pamiętnika, w którym zasuszone kwiaty, trawy, zioła mieszają się ze wspomnieniami, tworząc swoisty zapis czasu i piękna flory.

 

Kliszewska poszerza ten kulturowy kontekst o własne doświadczenie. Objawione w jej obrazach organiczne kształty, sugerujące złożony i barwny świat natury, to subiektywna próba uchwycenia emocji, którymi malarka dzieli się z odbiorcą. Artystka nadaje im swój własny język. Odchodząc w stronę skrótu i przetworzenia zwraca się w kierunku abstrakcji organicznej, nie rezygnując z koloru, który pozostaje najważniejszym środkiem wyrazowym jej prac. Tak jak w poprzednich swoich obrazach – chociażby malarskim cyklu Carrara Gardens prezentowanym podczas indywidualnej wystawy w Londynie – tak i w obecnych pracach, składających się na wystawę ZIELNIK, malarka zaprasza nas do świata zmysłowej natury. Przedstawiona z subtelnością i charakterystyczną dla jej twórczości narracją, pełna sensualności flora, zachwyca swoim pięknem, skłaniając jednocześnie do refleksji na temat ulotności przyrody i przemijania ludzkiego życia.

Jakub Przebindowski
kurator wystawy

wernisaż wystawy 15 kwietnia 2021, godz. 18:00
finisaż wystawy 28 maja 2021, godz. 18:00

ul. Brukselska 23 / www.promkultury.pl

Kapliczki, figury i krzyże przydrożne

Kapliczka 1430rRozpoczęła się piata edycja Konkursu www.przydroznekapliczki.pl, organizowanego przez Fundację Chaber Polski przy wsparciu Warszawskiego Muzeum Archidiecezjalnego, Warszawskiej Kurii Metropolitarnej i medialnym patronatem Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Konkurs powstał, aby ocalić od zapomnienia, pokazać szczególny urok niewielkich, rozproszonych obiektów religijnych – dzieł, bezimiennych autorów, związanych z intencjami osobistymi lub historią narodową.

Przez lata bywały one miejscami codziennej modlitwy, westchnień i drogowskazami. W różnych regionach mają swoje zabarwienie folklorystyczne. Zgłoszenie ich do Konkursu spowoduje, że zostaną docenione i uhonorowane.

W finale najciekawsze zdjęcia będą nagrodzone i umieszczone będą na interaktywnej mapie Konkursu. 12 prac opatrzonych krótką historią będzie ilustrowało Kalendarz wydany na 2022 rok .
Uczestnicy, zgodnie z regulaminem, przesyłają swoje fotografie i zebrane informacje na adres www.przydroznekapliczki.pl Fundacji Chaber Polski.

W ten sposób powstaje interaktywna mapa kapliczek – po kliknięciu w lokalizację ukaże się fotografia kapliczki, krzyża czy figury, krótka informacja o nich, a całość utworzy szlak turystyczny.

Termin zgłaszania prac od 25.02 – 30.09. 2021 roku .
Uroczysta Gala Finałowa przewidywana jest na listopad 2021 w Warszawskim Muzeum Archidiecezjalnym .

Na fotografii jedna z najstarszych kapliczek w Polsce z 1430 roku, znajdująca się w puszczy Iłżeckiej, ufundowana przez Zbigniewa Oleśnickiego.
Zgłoszona do Konkursu przez Pana Romana Jagodę uczestnika od pierwszej edycji Konkursu.

Urban Wind Power Station – Novotel Warszawa Centrum

Na dachu hotelu ” Novotel Warszawa Centrum „ w ramach programu LIFE-UrbanWind.PL zainstalowano kolejne ( po instalacji na polu golfowym Sobienie Królewskie Golf & Country Club ) testowe urządzenie prądotwórcze Urban Wind Power Station. Urządzenie to o mocy 5 kW przechodzi obecnie testy mechaniczno -elektryczne i wkrótce zostanie podłączone formalnie do sieci. Planujemy ustawienie kilkunastu podobnych urządzeń w różnych lokalizacjach w ramach projektu LIFE-UrbanWind.PL.

FUNDACJA ECO FOR LIFE OFICJALNYM PARTNEREM OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI WYMIANY MAT TRENINGOWYCH W SIŁOWNIACH NA EKOLOGICZNE. „SWEET TASTE NO WASTE „

gipara

 

Pierwsza na świecie mata treningowa z trzciny cukrowej

Wykonana w 86% z trzciny cukrowej i nadająca się w 100% do recyklingu profesjonalna mata treningowa ERGO-ECOTM to nowość w ofercie Gipara Fitness. Została wyprodukowana z innowacyjnej pianki GREEN EVA™ powstałej z certyfikowanych upraw trzciny cukrowej w środkowo-południowej Brazylii. Bilans emisji dwutlenku węgla do atmosfery całego procesu produkcji ERGO-ECO™ jest ujemny.

W 1950 r. na świecie produkowano ok. 2 mln ton plastiku rocznie, a w 2017 r. już 347 mln ton. Eksperci Międzynarodowego Stowarzyszenia Odpadów Sztucznych prognozują, że jeśli nie podejmiemy żadnych radykalnych działań, roczna produkcja tworzyw sztucznych w 2040 r.  przekroczy 600 mln ton. W praktyce oznacza to, że ziemia utonie w plastikowych śmieciach. Dlatego tak ważne jest wdrażanie wszelkich możliwych rozwiązań ograniczających zużycie plastiku, we wszystkich aspektach życia.

Trzcina cukrowa zamiast plastiku

Giparara Fitness, wzorem światowych marek obuwniczych, które w swoich ofertach mają już kolekcje z podeszwami zrobionymi z pianki GREEN EVA™, wprowadza do oferty w pełni ekologiczną matę treningową. Mata ERGO-ECOTM może z powodzeniem zastąpić dotychczas używane maty produkowane najczęściej z tworzyw sztucznych typu EVA i PCV, zatruwających środowisko, bez możliwości ich ponownego wykorzystania – czyli recyklingu. Nowa mata powstała z myślą o klubach sportowych, siłowniach i ćwiczących, którzy chcą aktywnie zaangażować się w minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

0,84 m2 eko maty

ERGO-ECOTM , jak na ekologiczną matę przystało, jest… zielona. Jest także lekka, trwała, bezzapachowa i łatwo ją utrzymać w czystości, co ma szczególne znaczenie w dobie koronawirusa. Kompaktowe wymiary (długość – 140 cm, szerokość – 60 cm i grubość 10 mm), liczne przetłoczenia i ergonomiczny kształt zapewniają doskonałą amortyzację i przyczepność do podłoża, co znacząco ułatwia trening. Ponadto dzięki specjalnemu otworowi można ją łatwo i bezpiecznie przechowywać. Produkt do kupienia w internetowym sklepie Gipara Fitness w cenie 244,99 złotych.

Mata ERGO-ECOTM zdobyła pierwszą nagrodę w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów branży fitness FIBO INNOVATION & TREND AWARD 2020, w kategorii “Ekologia i zrównoważony rozwój”.

”W pełni ekologiczna mata do ćwiczeń to element rewolucji na rynku fitness w Polsce, którą zapoczątkowaliśmy i sukcesywnie realizuje. Budowanie oferty w oparciu o rozwiązania przyjazne dla planety to dla nas priorytet. Dlatego już dziś w wielu siłowniach widzimy ćwiączych w naszych ubraniach produkowanych z butelek PET ludzi czy urządzenia cardio z linii ECO-POWRTM, w których energiach kinetyczna generowana przez ćwiczących jest zamieniana na energię elektryczną – powiedział Arkadiusz Paszun, prezes IMG SA, właściciela marki Gipara Fitness.

Ogólnopolska akcja wymiany mat w siłowniach na ekologiczne

Wraz z wprowadzeniem nowego produktu na rynek Gipara Fitness zaprasza kluby fitness
i siłownie do ogólnopolskiego programu „Sweet taste – no waste”, w ramach którego zachęca do wymiany starych mat z tworzywa sztucznego, na nowe ekologiczne. Mechanizm akcji jest prosty – przy zakupie 30 mat treningowych  ERGO-ECOTM, Gipara Fitness odbiera stare maty, rozdrabnia je i używa jako wypełnienia do kompletu puf wypoczynkowych, które trafią 
z powrotem jako prezent do klubu. Zaprojektowane przez Gipara Fitness na potrzeby tej akcji pufy – jedno duże poduszkowe siedzisko i mniejsze okrągłe – doskonale sprawdzą się jako wyposażenie strefy relaksu w siłowaniach.

Patronat nad akcją „Sweet taste – no waste” objęła fundacja Eco4Life, wspierająca rozwój techniki i innowacyjności w zakresie działań proekologicznych, a także wdrażająca oraz udostępniająca nowe rozwiązania służące ekologii. Akcja potrwa do 30 września 2020 roku, więcej informacji o projekcie – tutaj.

Mata ERGO-ECOTM to nowa jakość akcesoriów sportowych, które poza tym, że wzorowo spełniają wszystkie swoje funkcje, są przyjazne dla środowiska.

akcja wymiany mat
NEWSLETTERERGOECORYSUNKOWY kopia Obszarroboczy

Urban Wind Power Station – Sobienie Królewskie Golf & Country Club

30 lipca 2020 pierwszy prototyp urządzenia Urban Wind Power Station o mocy 5 kW został zainstalowany na polu golfowym Sobienie Królewskie Golf & Country Club w Sobieniach Szlacheckich pod Warszawą.

Moduł ma wysokość 2,90 m i w związku z tym przy jego instalacji nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Ustawa prosumencka umożliwia montaż urządzeń prądotwórczych o wymienionych parametrach, w ramach uproszczonego systemu administracyjnego. Odnosi się to zarówno do osób prywatnych, jak i do przedsiębiorców.

Urządzenia Urban Wind Power Station

Urządzenie Urban Wind Power Station to zespół prądotwórczy do użytku na obszarach zurbanizowanych. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje odnawialną, praktycznie nieograniczoną energię strumieni powietrza wymuszoną działalnością człowieka w przestrzeni zurbanizowanej. Ze względu na swoją konstrukcję jest bezpieczny dla środowiska i ptaków. Nie emituje hałasu. Urządzenie wytwarza przemienny prąd elektryczy 230 V. Moc nominalna tych urządzeń wynosi 5, 10 i 20 kW

Urządzenie składa się z modułowej turbiny wiatrowej i generatora. Może być stosowany w pozycji pionowej i / lub poziomej.

Można go również bezpiecznie używać w pomieszczeniach, gdzie występują strumienie powietrza, np. w metrze, a także w przestrzeniach parkowych, np. na polach golfowych.

Nie wymaga sterowania na kierunek przepływu strumieni ze względu na zastosowanie cylindrycznych sterowników panelowych.

Moduł silnika ma wysokość około 1 m, a do ustawienia na dachach składa się z dwóch modułów, tak aby konstrukcja na dachu nie była wyższa niż 3 m. Jego średnica jest różna i może być dowolna, ale standardem w tej fazie jest 70, 90 i 110 cm.

Oprócz produkcji energii elektrycznej w systemie rozproszonym, głównie na własne potrzeby, może być stosowany do produkcji wody pitnej z  zasolonych wód kopalnianych i morskich, a także do produkcji wodoru i tlenu drogą  elektrolizy. Synergia z fotowoltaiką a także wspomaganie działania naziemnych farm wiatrowych to naturalne połączenie.

Urban Wind Power Station

Jako beneficjent koordynujący projektu LIFE-UrbanWind.PL w czasie pandemii pracujemy zachowując wszystkie wytyczne ostrożności – powstają kolejne elementy urządzenia Urban Wind Power Station. Jest to urządzenie do bezpiecznej produkcji energii elektrycznej z odnawialnej energii strumieni powietrza w przestrzeni zurbanizowanej. To cylindryczne urządzenie wyłapuje strumienie z każdego kierunku i o zmiennej prędkości. Może być stosowane na dachach budynków i obiektów przemysłowych, wewnątrz obiektów np.metro, tunele a także w przestrzeni otwartej np. na polach golfowych. Urządzenie produkuje prąd o napięciu 230V i zaprojektowane jest w trzech wersjach 5kW, 10kW i 20kW. Może być stosowane w wersjach horyzontalnej lub vertykalnej a także pod dowolnym kątem.

Urban Wind Power Station

W czasie pandemii pracujemy zachowując wszystkie wytyczne ostrożności – powstają kolejne elementy urządzenia Urban Wind Power Station. Jest to urządzenie do bezpiecznej produkcji energii elektrycznej z odnawialnej energii strumieni powietrza w przestrzeni zurbanizowanej. To cylindryczne urządzenie wyłapuje strumienie z każdego kierunku i o zmiennej prędkości. Może być stosowane na dachach budynków i obiektów przemysłowych, wewnątrz obiektów np.metro, tunele a także w przestrzeni otwartej np. na polach golfowych. Urządzenie produkuje prąd o napięciu 230V i zaprojektowane jest w trzech wersjach 5kW, 10kW i 20kW. Może być stosowane w wersjach horyzontalnej lub vertykalnej a także pod dowolnym kątem.

Opublikowany przez UrbanWind.PL Sobota, 20 czerwca 2020

webinar

Szukasz finansowania swojego projektu #climateaction ? @LIFEprogramme potrzebuje Ciebie! Aby spotkać się z doradcą projektu 1:1 zarejestruj się na
https://eu-life-2020.b2match.io/   lub dowiedz się więcej o #climate #adaptation #LIFEprojects na seminarium internetowym:
https://ec.europa.eu/easme/en/adapting-klimat-change   # EULife20

Seminarium odbędzie się we wtorek, 12 Maja 2020 roku, pomiędzy godziną 14.00 a 15.30. Udział bezpłatny.

Daj Ziemi Oddech

Daj Ziemi Oddech

Po raz kolejny wspieramy obchody Światowego Dnia Ziemi, szczególnie w formule organizowanej przez Miasto st. Warszawę. W tym roku to będzie dzień 22 kwietnia, obchodzony pod hasłem #Daj Ziemi Oddech, w przestrzeni wirtualnej, czyli tam, gdzie ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną przeniosło się życie wielu z nas.

Zapraszamy do przyłączenia się do akcji poprzez udostępnianie treści publikowanych na profilach FB Fundacji i realizowanego przez nas projektu LIFE-UrbanWind.PL:

– Fundacja: https://www.facebook.com/Fundacjawspieraniaekologii
– Projekt: https://www.facebook.com/urbanwindpl

Od dzisiaj do 24 kwietnia będziemy promować komunikaty m.in. „Warszawy dla Klimatu” z użyciem hashtaga #DajZiemiOddech, zawierające przykłady ekologicznych działań nawiązujących do największych zagrożeń środowiskowych.

stacja meteo urbanwind

Zainstalowaliśmy kolejną stację meteo w ramach projektu LIFE-UrbanWind.PL

Zainstalowaliśmy kolejną stację meteo w ramach projektu LIFE-UrbanWind.PL.

Tym razem na terenie pola golfowego Sobienie Królewskie Golf & Country Club leżącym przy drodze 739 pod Warszawą.

Już pierwsze sygnały potwierdzają wcześniejsze ustalenia, że przez większość dnia wieją tam wiatry o w miarę ustalonym kierunku i z prędkością na poziomie ok. 4m/s. To tylko potwierdza informacje otrzymywane już z Kraków Valley Golf & Country Club, że pola golfowe to dobre miejsce do produkcji energii elektrycznej z odnawialnej energii strumieni powietrza występujących na polach golfowych. Monitorujemy wyniki.

Konferencja „ Przedsiębiorstwo a środowisko”

Fundacja Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE w dniach 09-10.01.2020 podczas konferencji „ Przedsiębiorstwo a środowisko” organizowanej przez Fundację Ochrony klimatu PROZON  jako partnerzy wydarzenia zaprezentowaliśmy projekt urządzenia Urban Wind Power Station w ramach projektu LIFE-UrbanWind.PL, którego jesteśmy głównym beneficjentem . www.urbanwind.pl
Konferencja odbyła się w centrum konferencyjnym hotelu Sound Garden w Warszawie. Zgromadziła przedstawicieli wielu branży. Celem Konferencja Przedsiębiorstwo a Środowisko było przekazanie wiedzy m.in o kontrolach w zakresie przepisów F-gazowych, zmianach przepisów dla wytwórców i zbierających odpady oraz o alternatywnych czynnikach chłodniczych.
Konferencje uroczyście otworzył Prezes Zarządu PROZON Fundacji Ochrony Klimatu – Krzysztof Grzegorczyk. Witając gości podkreślił, że spotkanie to jest również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i integracji przedstawicieli różnego rodzaju przedsiębiorstw, a także wprowadził słuchaczy w problematykę wystąpień konferencyjnych.

prozon

Fundacja Wpierania Ekologii ECO FOR LIFE, główny beneficjent projektu LIFE -UrbanWind. PL, mając na uwadze potrzebę edukacji i upowszechniania wiedzy na temat globalnego ocieplenia oraz sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu, nawiązała współpracę z PROZON Fundacja Ochrony Klimatu, która jest głównym beneficjentem koordynującym projektu Refrigerants LIFE Cycle.

 

https://life-prozon.eu/pl/

Nowy Rok 2020 zaczynamy intensywnie.

Prozone9-10.01 2020 weźmiemy udział w konferencji „ Przedsiębiorstwo a środowisko „ Jako Partnerzy wydarzenia zaprezentujemy projekt Urban Wind Power Station. Podczas konferencji poruszone zostaną istotne tematy dla każdego Przedsiębiorcy, w formie prelekcji i warsztatów. Organizatorem jest Fundacja Prozon.

www.przedsiebiorstwoasrodowisko.pl 

Instytut Badań, Nauk Stosowanych i Nowych Technologii uruchomił na potrzeby projektu tunel aerodynamiczny o prześwicie 2 / 2 metra do symulacji strumienia powietrza w przestrzeni zurbanizowanej. Badania będą prowadzone i analizowane na bazie informacji pozyskiwanych między innymi z własnych stacji meteo.
W tunelu tym będą badane także właściwości poszczególnych wersji silników wiatrowych ( turbin ).

Stacje meteo UrbanWind.pl

Zgodnie z rozkładem jazdy projektu LIFE UrbanWind.pl, którego Fundacja Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE jest głównym beneficjentem, budujemy katalog strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka w przestrzeni zurbanizowanej. Zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy stacje meteo, które mają za zadanie rejestrować online dane na temat strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka. Mierzą temperaturę, prędkość, kierunek i wilgotność strumieni i przesyłają dane do naszej bazy w Warszawie. Obecnie zainstalowane są dwie stacje : na dachu firmy Bella – Zakład Kompozytów Sp. z o.o. w Czosnowie k/Warszawy, na polu golfowym Kraków Valley Golf & Country Club w Paczułtowicach k/Krakowa, dwie następne będą zainstalowane na wyznaczonych przez władze Warszawy obiektach w Warszawie, jeszcze jedna będzie zainstalowana na polu golfowych Sobienie Królewskie Golf & Country Club pod Warszawą. Zbudowany jest także zestaw przenośny, który będzie podróżował w wyznaczone miejsca i zbierał chwilowe dane w tych miejscach. Jest istotny w aspekcie zbierania informacji na temat strumieni powietrza „pod dachem” i w miejscach, gdzie nie można postawić naszej stacji na stałe.

Budujemy zieloną Warszawę w Ecocraft

Konkurs ! Przedstaw swoją wizję miasta przyszłości opracowaną w środowisku gry Ecocraft – ekologicznego odpowiednika popularnej gry Minecraft .

Organizatorzy to Fundacjia Veolia Polska oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa, którzy są członkami Platformy ” Partnerstwo dla Klimatu „ do której należy również nasza Fundacja ECO FOR LIFE.

Zapraszamy do udziału w konkursie pod hasłem „Budujemy zieloną Warszawę w Ecocraft”, organizowanym w ramach programu „Ciepło dla Miast”. Program jest realizowany przy ścisłej współpracy z ekspertami Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy jako jedna z inicjatyw wspierających realizację celów Partnerstwa dla Klimatu.

Prace można zgłaszać do 3 stycznia 2020 r. do godz. 15:00. Dla autorów najlepszych prac przewidziano atrakcyjne nagrody pieniężne. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://www.cieplodlamiast.pl/warszawa oraz na wydarzeniu konkursowym na Facebook (Budujemy zieloną Warszawę w Ecocraft,https://www.facebook.com/events/470364197150358).

Życzymy powodzenia wszystkim koleżankom i kolegom rozpoczynającym nowe, niezwykle interesujące projekty LIFE!!

X

X

X

Konferencja LIFE Kick-off Meeting Climate Change Project w Brukseli, 3-4.10.2019

3 i 4 października 2019 reprezentacja Fundacji Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE i Instytutu Badań, Nauk Stosowanych i Nowych Technologii Sp. Z o.o. wzięła udział w Konferencji LIFE Kick-off Meeting Climate Change Project w Brukseli. Jako beneficjenci projektu LIFE-UrbanWind.PL mieliśmy okazje poznać 31 innych projektów europejskich z tego zakresu, których realizacja rozpoczyna się obecnie oraz aktualne wytyczne i osiągnięcia Komisji Europejskiej dotyczące polityki Climate Change Adaptation (adaptacji do zmian klimatycznych) oraz Climate Change Mitigation (spowalniania zmian klimatycznych).

Przedstawiciele EASME (Executive Agency for Small and Medium sized Enterprises), Komisji Europejskiej oraz NEEMO EEIG Life Team (międzynarodowej agencji monitorującej projekty LIFE) zadbali o to, aby wszyscy uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się jak najwięcej na wszelkie możliwe tematy związane z formalną realizacją projektów. Zasięg i możliwości współpracy wynikające ze współuczestniczenia w programie LIFE są olbrzymie.

Życzymy powodzenia wszystkim koleżankom i kolegom rozpoczynającym nowe, niezwykle interesujące projekty LIFE!!

Szczyt Gospodarczy w Siedlcach 26-27.09.2019 r.

Fundacja Wspierania Ekologii ECO for LIFE oraz Instytut Badań, Nauk Stosowanych i Nowych Technologii z projektem LIFE -UrbanWind.PL aktywnie uczestniczył w ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym w Siedlcach.

Dwudniowy, jubileuszowy V Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy w Siedlcach przebiegał pod głównym hasłem: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo”. W dyskusjach dominowały tematy środowiskowe, zwłaszcza w kontekście poprawy jakości powietrza w Polsce, dotyczące także inwestycji w odnawialne źródła energii oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa. Drugi dzień OSG to warsztaty prowadzone przez Doradców Energetycznych Projekt Doradztwa Energetycznego skierowanych dla przedsiębiorców, właścicieli domów, właścicieli gospodarstw rolnych, przedstawicieli JST. Doradcy udzielali konsultacji i porad o możliwościach zdobycia dofinansowania na inwestycje z zakresu efektywności energetycznej oraz zagadnień związanych z ograniczeniem negatywnego wpływu emisji na jakość powietrza. W tym panelu Prezes Fundacji Anna Niewodzka oraz Prezes Instytutu Anna Łasica-Czaplejewicz prezentowały nasz projekt LIFE- UrbanWind.PL jako odnawialne żródło energii w systemie rozproszonym.

Organizatorem powyższego byli : Ministerstwo Energii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Dzień Informacyjny LIFE 2019 w dniu 17 kwietnia w Warszawie

17 kwietnia 2019 roku odbył się Dzień Informacyjnym LIFE 2019, organizowany po raz dwunasty przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konferencja odbyła się  w Warszawie w centrum konferencyjnym MsMermaid – Conference Center at The Tides (strona internetowa: www.msmermaid.pl) ul. Wioślarska 8.

Celem wydarzenia była inauguracja na poziomie krajowym tegorocznego naboru wniosków do Programu LIFE, a także przedstawienie oferty dofinansowania jakie umożliwia program, oraz ogólnych zasad ubiegania się o dofinansowania w naborze 2019. Było również okazją do zapoznania się z realizowanymi lub zrealizowanymi projektami oraz wymiany doświadczeń z obecnymi Beneficjentami LIFE. Mamy nadzieję, że zaprezentowane w trakcie wydarzenia projekty staną się inspiracją dla przyszłych wnioskodawców.

Program Dnia Informacyjnego
Dzień Informacyjny LIFE 2019 składać się będzie z sesji ogólnej i trzech sesji tematycznych.

Sesja ogólna (poranna) skierowana była do osób, które przygotowują się do złożenia wniosku w naborze LIFE i szukają podstawowej wiedzy o Programie i jego zasadach.

Sesje tematyczne (popołudniowe), poświęcone były bezpośrednio głównym obszarom priorytetowym LIFE. Zaprezentowane były przykładowe, najlepsze projekty na różnych etapach realizacji, dzięki czemu możliwe było poznanie różnych perspektyw uczestnictwa w programie.

  • Sesja I Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami – tematem przewodnim będą projekty poświęcone ochronie powietrza
  • Sesja II Przyroda i różnorodność biologiczna – poświęcona będzie ochronie gatunkowej
  • Sesja III Łagodzenie zmian klimatu – ze szczególnym uwzględnieniem projektów rynkowych

Dodatkowo w trakcie wydarzenia kilkunastu Beneficjentów programu przedstawiło swoje projekty na specjalnych stoiska informacyjnych. Uczestnicy konferencji mieli zatem okazję bezpośredniej wymiany informacji i doświadczeń z realizacji trwających projektów.

Jest nam ogromnie miło, że LIFE-UrbanWind.PL znalazł się wśród najlepszych projektów międzynarodowych LIFE będzie prezentowany w sesji Łagodzenia zmian klimatu.

Nurtują cie pytania? Skontaktuj się z nami…