Fundacja Chaber Polski – Kapliczki przydrożne

Kapliczka 1430r

Konkurs „Kapliczki Przydrożne”

„W Różańcu Róża Ukryta Rozkwita” – pod takim hasłem Fundacja Chaber Polski ogłosiła IV edycję konkursu fotograficznego na najciekawsze zdjęcia kapliczek, figur i krzyży przydrożnych.

www.przydroznekapliczki.pl

Konkurs organizowany jest wsparciu Warszawskiego Muzeum Archidiecezjalnego, Warszawskiej Kurii Metropolitarnej oraz pod patronatem medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Fundacja Chaber Polski podjęła tę inicjatywę, aby ocalić od zapomnienia i pokazać szczególny urok niewielkich, rozproszonych obiektów religijnych, dzieł zazwyczaj bezimiennych autorów, związanych z intencjami osobistymi lub historią narodową.
Przez lata bywały one miejscami codziennej modlitwy, westchnień i drogowskazami. W różnych regionach mają swoje niezwykle interesujące zabarwienie folklorystyczne.
Konkurs ma prowadzić do tego, aby docenić je, pokazać na fotografiach i tym sposobem uhonorować.
W finale zdjęcia umieszczone będą na interaktywnej mapie Konkursu, a najciekawsze, wybrane przez Kapitułę Konkursu, zostaną nagrodzone. Prace opatrzone krótką historią będą ilustrowały specjalny Kalendarz ścienny na rok 2021.
Uczestnicy, zgodnie z regulaminem, przesyłają wykonane przez siebie fotografie i zebrane informacje do Fundacji Chaber Polski. Na www.przydroznekapliczki.pl

W ten sposób powstaje interaktywna mapa kapliczek – po kliknięciu w lokalizację ukaże się fotografia kapliczki, krzyża czy figury, krótka informacja o nich, a całość utworzy „kapliczkowy” szlak turystyczny.

Termin zgłaszania prac: od 15kwietnia do 15 września 2020 roku .
Uroczysta Gala Finałowa przewidywana jest na listopad 2020 w Warszawskim Muzeum Archidiecezjalnym .

Pomysłodawczynią konkursu jest dziennikarka Marlena Wilbik, prezes Fundacji Chaber Polski, propagatorka tradycji i kultury kresów, jak również autorka siedmiu unikatowych na skalę światową tomików fraszek , a co za tym idzie realizatorka kocepcji konkursu na fraszkę dla młodzieży i seniorów Piękno naszego języka w codzienności umyka.

Na fotografii jedna z najstarszych kapliczek w Polsce z 1430 roku, znajdująca się w puszczy Iłżeckiej, ufundowana przez Zbigniewa Oleśnickiego.
Zgłoszona do Konkursu przez Pana Romana Jagodę uczestnika od pierwszej edycji Konkursu.

www.chaber-polski.pl

Nurtują cie pytania? Skontaktuj się z nami…