Afrodyta SPA & Wellness Resort z Ośna Lubuskiego laureatem nagrody Zielona Cegiełka za działania na rzecz ekologii, ochrony natury i promowanie nowego nurty slow i soft tourism.

Z dyrektorem Afrodyty Krystyną Zmitrowicz rozmawia Anita Zakrzewska.

AZ: Afrodyta SPA &Wellness Resort z Ośna Lubuskiego jest laureatem kilkunastu prestiżowych nagród, min w kategorii promowania ekologii i pełnej symbiozy z naturą.

KZ: To prawda, jesteśmy jednym z najczęściej nagradzanych obiektów SPA w Polsce, m.in. Magda Gessler kilkakrotnie przyznała nam swoją nagrodę doceniając naszą wyjątkową, proekologiczną kuchnię. Nasza filozofia to „najkrótsza droga z pola do stołu”. Od lat wspieramy lokalne, ekologiczne gospodarstwa kupując od nich najwyższej jakości naturalne produkty. Smak naszych serów, zapach ziół, warzyw, owoców, grzybów prosto z pola, sadu i lasu. które wykorzystujemy przygotowując posiłki, zachwyca naszych Gości, z czego się bardzo cieszymy, bo zawsze do nas wracają. W Afrodycie można poczuć jakby czas się zatrzymał. Bardzo szanujemy naturę, respektujemy jej prawa, a ona odwdzięcza się nam najpiękniejszymi śpiewami ptaków i niezapomnianymi koncertami żab. U nas życie płynie w rytmie slow, dzięki czemu możemy celebrować należycie każdą chwilę. Własne wędzarnie, piekarnie, stawy pozwalają nam w zgodzie z naturą przygotować najwyższej klasy ekologiczne posiłki. Afrodyta m.in. wygrała w konkursie Perfect SPA Awards i zdobyła nagrodę za Wellness Cousine. Jesteśmy także laureatem w konkursie SPA Prestige Awards w kategorii ECO SPA.

AZ: Na wyjątkowość Afrodyty wpływa także jej malownicze położenie – na wzniesieniu nad jeziorem Reczynek w otulinie lasów. Nie bez kozery określa się Ośno perłą ziemi lubuskiej, rezerwaty ptaków, krystalicznie czyste jeziora – prawdziwa oaza ciszy i relaksu.

KZ: Lubuskie to prawdziwa perełka geograficzna określana jako najbardziej zalesiony rejon Polski. W pobliżu Afrodyty znajduje się 11 jezior, Park Krajobrazowy Ujście Warty, w którym żyje ponad 300 gatunków ptaków. Wybrały to miejsce na zakładanie gniazd, ale także jako przystanek w czasie swoich wędrówek. W położeniu Afrodyty, a także w niej samej jak widać jest coś magicznego, że wracają do nas nie tylko Goście, ale także i ptaki. W nadleśnictwie Rzepin znajduje się np. Bobrowy szlak, ale obok bobrów bardzo często można spotkać także szopy. Z dala od zgiełku żyjemy w zgodzie z naturą czerpiąc jednocześnie z jej bogactwa. Nasze miody, nalewki stały się już znaną marka nie tylko w Polsce. Na wyjątkowość naszej kuchni wpływa nie tylko jakość produktów, ale także sposób ich przygotowania. Niektóre przepisy nasi kucharze przekazują sobie od pokoleń, dzięki czemu smaki naszych dań są jedyne w swoim rodzaju, co podkreślają najbardziej wytrawni smakosze.

AZ: Bycie eco – co to oznacza dla Pani?

KZ: Dla mnie pojęcie eco jest czymś naturalnym, zarówno w kontekście mojego życia jak i firmy, za której działania odpowiadam jako dyrektor. Bycie eko to nie tylko troska o środowisko, to przede wszystkim dbanie o jakość naszego życia, ba – zaryzykuję stwierdzenie, że rzecz polega na tym, aby po prostu dobrze żyć. Warto zadbać o jego harmonię, a życie w zgodzie z przyrodą jest tutaj naturalną konsekwencją takiego wyboru. Tak naprawdę kiedy ponad 20 lat temu powstawała Afrodyta SPA wiedziałam, że ta wspólna koegzystencja człowieka i przyrody – zwłaszcza w tak przepięknych okolicznościach tejże przyrody, nad brzegiem przecudnego jeziora Reczynek – jest dla nas najlepszym i jedynym właściwym kierunkiem.

AZ: W ramach autorskiego projektu – W zgodzie z naturą – uświadamiacie, edukujecie podkreślając jak ważne jest poszanowanie praw natury, zachowanie równowagi w ekosystemie.

KZ: Zmieniający się klimat, wycinka lasów, zanieczyszczenie wód – niestety wszystko to prowadzi do ekologicznej katastrofy. Ziemia Lubuska to jeden z najpiękniejszych, zielonych regionów naszego kraju. W Afrodycie organizujemy spotkania, wycieczki do rezerwatów przyrody, pokazujemy naszym Gościom jak piękna i wdzięczna potrafi być przyroda. Pozwólmy zatem, aby mogły się nią także cieszyć następne pokolenia.

AZ: Afrodyta od lat z determinacją promuje ekologię, nurt slow, dlaczego warto być eco?

KZ: Argumenty za tym jako dyrektor Afordyta SPA otrzymuję każdego dnia. Wielokrotnie słyszałam, że nasi goście po powrocie do domu chcą dalej zdrowo i dobrze żyć. To są dla nich codzienne spacery, których wcześniej nie było w ich życiu, to jest bardziej świadome wybieranie produktów na posiłki ze względu na ich pochodzenie – teraz chętniej zaglądają na ryneczki oferujące plony z najbliższej okolicy. Wcześniej nawet nie zdawali sobie sprawy jak wiele fantastycznych i zdrowych produktów znajduje się w ich bezpośrednim zasięgu. My sami przyjaźnimy się chyba ze wszystkimi okolicznymi dostawcami lokalnych smakołyków – serów, jajek, mięsa, owoców, warzyw, a nawet lodów. To również wsłuchiwanie się w potrzeby własnego ciała i dbanie o nie. Za pomocą kilkudniowych pobytów potrafimy, a dokładniej potrafią to nasi fantastyczni specjaliści z Bali i Filipin – zademonstrować, jak zbawienny wpływ na nasze życie ma dbałość o harmonię ciała i umysłu. Czasami nawet mam wrażenie, że w naturalny sposób jako Ośno Lubuskie, gdzie zlokalizowana jest Afrodyta SPA, przystąpiliśmy do ruchu toskańskiego ruchu Cittàslow, swoistego soft tourism, co można określić jako wolno, cicho, dokładnie i aktywnie, w przeciwieństwie do tzw. twardej turystyki wyznającej zasady: masowo, szybko, głośno, dużo, powierzchownie itp. To przede wszystkim ochrona środowiska naturalnego, promocja tradycyjnych lokalnych produktów oraz dążenie do poprawy jakości życia. Ja sama dokonałam małej rewolucji w moim życiu, wcześniej bardzo dużo spacerowałam po okolicy, a dodam, że to fantastyczna okolica pełna jezior i lasów – od pewnego czasu są to coraz dłuższe spacery za sprawą jazdy konnej. Można powiedzieć, że te konne wyprawy to moja nowa pasja i znakomity sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Tym większa to frajda, że są to bardzo rodzinne wyprawy z moją nastoletnią córką, która powoli staje się ekspertem jazdy konnej i czasami muszę się sporo napracować, aby dotrzymać jej kroku. To naprawdę cudownie, wspólnie spędzony czas. To właśnie jest dla mnie eko – sposób na dobre życie. Dobrze jest dobrze żyć! 😊

Nurtują cie pytania? Skontaktuj się z nami…