Firma Arenart Forever została laureatem certyfikatu Zielona Cegiełka za działania na rzecz ekologii i niezwykłą pomoc w odbudowie populacji rysia w Polsce.

Arenart Forever istnieje na rynku już od 2007 roku. Waszą misją jest tworzenie pięknej, brylantowej biżuterii dostępnej dla każdego.  W tym roku świętujecie już 15 rocznicę powstania, a wyjątkowy jubileusz postanowiliście uczcić w oryginalny sposób – projektując specjalną linię biżuterii, z której 15 % dochodu ze sprzedaży przeznaczacie na odbudowę populacji rysia w Polsce. Skąd taki pomysł?

Arenart: Od 2007 roku tworzymy niepowtarzalne wyroby jubilerskie. W naszej ofercie można znaleźć między innymi usługę zaprojektowania i wykonania własnej biżuterii.
To unikatowe rozwiązanie cieszy się popularnością zwłaszcza pośród panów, którzy chcą w dniu zaręczyn podarować swojej ukochanej oryginalny pierścionek dopasowany indywidualnie do gustu i oczekiwań wybranki. Słuchamy potrzeb naszych klientów, a otaczanie świata pięknem, to nasza pasja. Jesteśmy jednak świadomi, że piękno wydobywa się także od wewnątrz. Dlatego piękny świat, to przede wszystkim miejsce, w którym żyje się bezpiecznie, zarówno ludziom, jak i zwierzętom.  To właśnie dlatego nasze 15 urodziny postanowiliśmy świętować w wyjątkowy sposób i wprowadziliśmy na rynek specjalnie zaprojektowaną biżuterię z myślą o odbudowie populacji rysia w Polsce.

Dlaczego akurat rysie?

Arenart: Ryś był kiedyś szeroko rozpowszechnionym gatunkiem na ziemiach polskich.
Niestety obecnie, przez intensywne zasiedlanie nowych obszarów zabudowaniami i gęstymi sieciami dróg jest to gatunek zagrożony. Aktualna populacja rysi w Polsce liczy tylko około 200 osobników. Rysie w Polsce występują w północno-wschodniej części kraju, głównie w Puszczy Białowieskiej, Kampinoskiej i Augustowskiej (łącznie ok. 60 osobników) oraz w Karpatach (ok.100 osobników) *. Spotkania z nimi należą raczej do rzadkości. Rysie to fascynujący gatunek zwierząt, dodatkowo obdarzony przez naturę uroczymi pędzelkami na uszach, a jak wiadomo piękne ozdoby są szczególnie bliskie naszemu sercu. Warto jednak wspomnieć, że pędzelki na rysich uszach nie pełnią funkcji ozdobnej. Te cienkie i elastyczne włosy skupiają fale dźwiękowe i doprowadzają je do uszu rysia niczym antena. Dzięki temu zwierzę bardzo dobrze słyszy.

Na czym dokładnie polega akcja #przytulrysia i w jaki sposób wpływa na odbudowę populacji rysia w Polsce?

Arenart: W ramach zorganizowanej przez nas akcji #przytulrysia z każdego sprzedanego egzemplarza biżuterii 15% dochodu zostanie przeznaczone dla Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego na pomoc w odbudowie populacji rysia w Polsce.  Dzięki współpracy Instytutu Biologii Ssaków PAN, w Dzikiej Zagrodzie pod Jabłonowem, rysie zostają przystosowywane do powrotu do naturalnego środowiska. Tam, zgodnie z metodą „born-to-be-free” najpierw, w młodości zostają otoczone profesjonalną opieką i żyjąc pod specjalną wolierą uczą się samodzielności, a następnie zostają wypuszczone na wolność. Dzięki pracy specjalistów w Dzikiej Zagrodzie, rysie wróciły m.in. na Pomorze Zachodnie po ponad 300 latach ich nieobecności w tym regionie. Oryginalny produkt wraz z certyfikatem akcji #przytulrysia można kupić online na stronie www.arenart.pl oraz w sklepach stacjonarnych Arenart Forever w Warszawie: Westfield Mokotów, Westfield Arkadia, Złote Tarasy.

 

Rozmowę przeprowadziła Anita Zakrzewska.

*Dane ze strony https://carnivores.eu/cz-rys/w-polsce/rozmieszczenie-i-liczebnosc
** Dane ze strony https://zoo.gda.pl/zwierzeta/rys-europejski/