Różnorodność kosmetyków ekologicznych na polskim rynku

Do propagowania wiedzy i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego mogą przyczynić się przedsiębiorcy z wielu różnych branż, w tym producenci kosmetyków. Rynek kosmetyków do pielęgnacji jest potężny, a promowanie odpowiednich wyborów dotyczących składników produktów, technik produkcji, czy pakowania – to wszystko może przyczyniać się wyraźnie do naszej proekologicznej świadomości.

Kosmetyki ekologiczne naprawdę

Trzeba powiedzieć sobie wprost, że „ekologia” i „bycie eko” to dziś hasła, które sprawdzają się na rynku marketingowym. Słuchamy i czytamy na temat odnawialnych źródeł energii, czy na temat zero waste. Tak jak kiedyś szukaliśmy alternatyw dla produktów, które szybko się psuły, dziś szukamy alternatywnych rozwiązań dla tych mocno przetworzonych, które rozkładają się przez dziesiątki, a nawet setki lat. Jeśli chcemy być eko, kiedy szukamy dla siebie ekologicznych kosmetyków, musimy zwracać uwagę na to, by coś rzeczywiście – poza hasłem marketingowym – ową ekologiczność w sprawdzony sposób potwierdzały.

Certyfikowane kosmetyki ekologiczne o naturalnym składzie

Nasza fundacja wspierania ekologii może współpracować z producentami kosmetyków, które są inspirowane naturą. Zajmujemy się m.in. wspieraniem badań nad wykorzystaniem naturalnych produktów w kosmetyce. Firma, która uzyskała certyfikat jakości ECOCERT i licencję na produkcję pielęgnacyjnych kosmetyków ekologicznych może śmiało używać hasła: „jesteśmy eko”. Kosmetyki ekologiczne na polskim rynku ze wskazanym przez nas certyfikatem muszą spełniać konkretne kryteria: minimum 95% wszystkich składników danego kosmetyku są pochodzenia naturalnego, dodatkowo minimum 50% tych składników pochodzi z upraw ekologicznych. Naszym zdaniem to potwierdzenie bycia eko.