Czego konsumenci oczekują od ekologicznych kosmetyków?

Klient wybierający kosmetyki ekologiczne pragnie czegoś, co będzie bezpieczne dla niego i dla środowiska. Używanie takich kosmetyków zmniejsza ślad węglowy, który wytwarzamy każdego dnia. Według badań kobieta przeciętnie używa 16 kosmetyków w ciągu dnia. To bardzo duża ilość różnych substancji, które przez skórę trafiają do organizmu i sporo odpadów po zużytych kosmetykach.

Skład kosmetyków ekologicznych

Z tego powodu konsumenci coraz częściej wybierają ekologiczne kosmetyki. Takie produkty powinny pochodzić z plantacji uprawiających rośliny bez używania pestycydów. W kosmetykach ekologicznych kluczowy jest procent naturalnych składników w składzie. Ekologiczny kosmetyk powinien mieć minimum 95% składników z plantacji ekologicznych. Im wyższa ilość naturalnych składników, tym lepiej, jednak bardzo trudne jest otrzymanie kosmetyku ze 100% naturalnych składników, ponieważ kosmetyki bez konserwantów miałyby bardzo krótką datę ważności.
To, czego oczekują konsumenci, to nieprzekłamany skład. INCI musi być zgodne z rzeczywistością, ponieważ tego wymaga prawo, ale zdarza się, że producenci kłamią na opakowaniach, pisząc np. że dany kosmetyk nie zawiera SLS, podczas gdy w INCI, SLS widnieje na pierwszym miejscu w składzie. Trzeba zwracać uwagę na skład, ponieważ niestety stylizowane na ekologiczne etykiety mogą wprowadzać w błąd.

Opakowania kosmetyków ekologicznych

Drugą ważną kwestią w kosmetykach jest to, w co zostały opakowane. Ideałem są kosmetyki pakowane w papier, ale niestety to może dotyczyć jedynie mydeł i innych kosmetyków w kostce, takich jak szampony czy odżywki. Płynne kosmetyki powinny być pakowane w butelki, które bez problemu można przetworzyć dalej, nadające się do recyklingu. Najlepiej jakby opakowanie również było wykonane z surowców wtórnych. Kosmetyki mogą być też opakowane w szkło. Szkło jest materiałem, który można przetwarzać bez końca i nie traci swoich właściwości.
Wielu producentów zachęca do ponownego napełniania kosmetyków. Najczęściej w ten sposób można dokupić mydło.