Zero Waste TadamSposobów na ochronę środowiska naturalnego jest wiele. Niekiedy zmiana jednego z codziennych przyzwyczajeń może znacznie przyczynić się do ochrony Ziemi. Wierzymy, że każda osoba wspierająca działania ekologiczne ma znaczenie, dlatego każdego dnia promujemy wdrażanie rozwiązań ekologicznych. Jedną z popularnych filozofii związanych z ekologią jest Zero waste. Jej założeniem jest ograniczenie marnotrawstwa i wyrzucania zarówno przedmiotów, jak i żywności. Obecnie większość z nas szybko decyduje się na zakup nowych urządzeń oraz przedmiotów, mimo że stare można jeszcze naprawić bądź dalej użytkować. Pogoń za modą, nowoczesną technologią oraz zakupy zbyt dużej ilości żywności to największy problem ostatnich lat. Tymczasem można to zjawisko skutecznie ograniczyć stosując chociażby ECO catering.

Jak zacząć stosować filozofię zero waste?

Wspierając działalność na rzecz ekologicznej integracji europejskiej staramy się efektywnie promować działania nastawione na unikanie marnotrawstwa. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań, aby zredukować ilości produkowanych w gospodarstwach domowych odpadów.

  • Jak dojeżdżasz do pracy?
  • Ile produktów spożywczych kupujesz?
  • Co jesz?
  • Na co wydajesz pieniądze?
  • Ile śmieci produkujesz?
  • Czy chodzić na zakupy z torbą wielokrotnego użytku?
  • Czy reperujesz sprzęty, zamiast je wyrzucać?

Wszystko jest ze sobą połączone. Każdy zakup, którego dokonujesz, ma wpływ na świat. Wyznawanie filozofii zero waste jest nie tylko dobre dla środowiska, ale także znacznie poprawia jakość życia. Osoby, które postanowiły spróbować, często zaczynają lepiej się odżywiać, mają lepsze samopoczucie, zauważają wzrost oszczędności, a także… znacznie rzadziej odwiedzają altankę śmietnikową. Dlatego korzyści niewątpliwie dotyczą zarówno nas, jak i środowiska naturalnego.

Jak zacząć stosować filozofię zero waste?

Aby chronić Planetę można zacząć stopniowo wprowadzać zmiany w codziennym życiu. Nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przedstawiamy kilka prostych i konkretnych porad, jak rozpocząć przygodę z zero waste:

  1. Wszelkie plastikowe akcesoria, jak pojemniki na żywność, zamień na produkty wykonane ze szkła lub stali nierdzewnej. Doskonale nadają się do recyklingu, gdy już ich nie potrzebujemy, a przechowywanie w nich żywności jest po prostu bezpieczne.
  2. Torebki foliowe to prawdziwa zmora. Choć są niezwykle leciutkie, na wysypiskach śmieci są ich setki kilogramów, pływają w morzach i oceanach, zalegają w lasach. Wybór materiałowych toreb na zakupy to jeden z najprostszych sposobów, by ograniczyć ilość śmieci na świecie.
  3. Większość popularnych środków do czyszczenia i sprzątania można zastąpić roztworami z octem lub sodą oczyszczoną.
  4. Będąc na zakupach, staraj się wybierać produkty pakowane w kartony, a nie plastikowe torebki. Dobrym pomysłem mogą być zakupy na lokalnym targu. Można wówczas poprosić i zapakowanie produktów w nasze torebki lub pojemniki.
  5. Nie wyrzucaj butów, gdy pojawią się pierwsze uszkodzenia. Jeśli jesteś rodzicem, na pewno znasz problem z odklejonymi podeszwami lub noskami, ponieważ dzieci niezwykle szybko niszą obuwie. Takie drobne uszkodzenia możesz naprawić z pomocą szybkoschnącego kleju do butów TADAM w ciągu zaledwie 60 sekund – nie ma nieprzyjemnego zapachu i jest niezwykle skuteczny ze względu na swoją elastyczność po zaschnięciu. Nie wykruszy się jak inne popularne kleje.
  6. Fajnie, gdyby udało się ograniczyć liczbę kupowanych kosmetyków lub przygotowywać je w domu. Dobrym rozwiązaniem na start będzie choćby wybieranie kosmetyków w szklanych opakowaniach.

Powyższe zasady można wdrażać stopniowo. Z czasem staną się codziennością i nowymi nawykami, za co z pewnością natura będzie nam wdzięczna.

Jeśli chcesz poznać więcej założeń i działań filozofii zero waste, to zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy wskazówek, jak ograniczyć marnowanie żywności oraz przedmiotów.

Nurtują cie pytania? Skontaktuj się z nami…